Multiswitch Bağlantısı Nasıl Yapılır

Lütfen Paylaşalım

Multiswitch Merkezi Uydu santrali bağlantısı nasıl yapılır

Tüm bu işlemleri yaparken çikazınızı Elektrikten alın.
Sizlere merkezi Uydu sistemleri’nin nasıl kurulduğundan bahsedeceğim. Uydu santrali kurduğunuz Binada 8 adetten fazla Abone varsa ve LNB’lerde 8 çıkışdan fazlası olmadığı için. Sistemi otomatik olarak Santral sisteme dönüştürmeniz gerekecekecek. Bu durumda yapmanız gereken şey, Quattro LNB ve Multiswitch Satın almak. Ayrıca bunları normal Uydu kurulumlarından farklı olarak LNB çıkışlarını Santral girişlerine doğru olarak bağlanmasıdır. Normal Uydu sistemlerinde tüm LNB çıkışları direk olarak Televizyona veya receiver bağlantısı yapılabilir.

Multiswitch-2

Merkezi Uydu sistemlerinde Quattro LNB kullanılıyor. Quattro LNB’nin üzerinde yüksek ve alçak çıkışlar mevcuttur. Low çıkışlar 10.600 ile 11.699 arasındaki frekansları High çıkışı ise 11.700 ile 12.750 GHZ arasındaki frekansları çalıştırmaktadır. Ayrıca Quattro LNB’lerde Vertikal ve Horizontal girişler vardır. Buda LNB’nin kaç volt ile çalışacağını belirler.
Vertikal frekanslar 13 Volt ve Horizontal frekanslar 18 Volt ile çalışır.

Tek Aile çift Çanak kullanacaksanız, bukadar masrafa gerek yok sadece bir DiSEqC işinizi görecektir >>>Tıkla<<<

Siz normal Anten bağlantınızı yaptıktan sonra mesela TürkSat için anlatıyorum. İsterseniz tekli LNB ile yörüngeyi bulun Sabitleyin ve sonrasında Quattro LNB’yi takın. İsterseniz Quattro LNB’nin örnek veriyorum High Horizontal çıkışında Star TV çok güzel bir şelilde çalışmaktadır. High Horizontal çıkışına Uydu yön bulucunuzu bağlayıp Star TV’yi bulduktan sonra, diğer frekanslarda otomatik olarak yerine geleçektir. Bu arada TürkSat günçel Frekanslarına >>>buradan<<< ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim Multiswitch bağlantısına

LNB üzerinde bulunan çıkışların Santral üzerinde bulunan girişlere tam olarak nasıl takılaçağına. Bu bağlantıları yanlış yaparsanız, TV Kanallarınız Multiswitch  sağlıklı bir şekilde çalışmaz. Şimdi gelelim bağlantıya. Quattro LNB’nin çıkışinda H/High yazıyor ve burdan aldığınız kabloyu Multiswitch üzerindeki H/High girişine bağlamalıyız. Multiswitch üzerinde H/High kısaltılmış olarak yazılabilir mesela H/H. Diğer giriş V-Low Santral üzerinde V/L olarak kısaltılmış yazılabilir. Kısacası LNB çıkışında gördügünüz yazıyı Santral üzerinde bulun ve bağlantıyı yapın.

Bağlantıyı Sat-A‘ya bağlayın çünkü genelde Televizyon sistemleri ve receiverlar Sat-A‘ya göre ayarlıdır. Sat-B‘ye Astra ve Sat-C‘ye Hotbird gibi bağlantı yapabilirsiniz. Son olarakda Santralin Toprak bağlantısını mutlaka bağlayın, herhangi bir Elektrik kaçağında Santraliniz zarar görmesin.

LNB Alırken Nelere dikkat edilmelidir >>>Tıkla<<<