Çanak Anten Kablosu

Lütfen Paylaşalım

Bu yazımda Anten Kablosu Üretici Firmalar tarafından yapılan sahtekarlıkları siz değerli ziyaretcimize en ince dataylarına kadar anlatmaya çalışacağım.

Anten Kablolarında yapılan bu sahtekarlıklardan dolayı bazı Anten Kablosu üretici Firmalar ve bazı Toptancılar Milyonlarca Liralık vurgunlar yaptılar.

Son zamanlarda Uyducu ve Elektirikci esnafların bilinclenmesi sayesinde bu sahtekarların, kar oranları citti anlamda düşmüşdür. Fakat bu olayın tamamen ortadan kalkması için Vatandaşlarımızında bilinçlendirilmesinde fayda var.

Anten Kablosu ’nun kalitesi sinyal aktarma açısından çok önemlidir. Uydu Anten sistemlerinde en çok kulanılan 2 Anten Kablo türü vardır. Bunlardan birisi RG6/U6 Anten Kablosu ve bir diğeride RG6/U4 Anten Kablosu ‘dur. Bunların arasında çok küçük bir ayrıntı vardır. RG6/U6 Bakır Fulyalı Anten Kabloları ve RG6/U4 ise Alüminyum Fulyalı Anten Kablosu ‘dur.

İşte yapılan sahtekarlık tam bu noktada oluyor. Bizlere bakır diye Yıllardır farklı iletkenleri yutturdular.

RG6/U6 Bakır Fulyalı Anten Kablosu

Biraz önce RG6/U6 Bakır Fulyalı olduğunu yani ince örgülü tellerin bakır olduğunu belirtmişdim. Bu kablonun hem ortasındaki kalın tel bakır hemde örgülü teli. Şimdi size bunun bir örneğini gestereyim.

Anten Kablosu RG6-U6 Bak

RG6/U4 Alüminyum Fulyalı yani ince örgülü tellerin Alüminyum olduğunu belirtmişdim, dışındaki örgüler Alüminyum ama Kablonun ortasındaki kalın teli bakır olmalıdır. Bunun bir örneği şu şekildedir.

RG6/U4 Alüminyum Fulyalı Anten Kablosu

Anten Kablosu RG6-U4-Alu

İşini hakkı ile yapanlar gerçekten bakır olarak üretiyor, bu işin sahtekarlıgına kaçanlar Demir ve Alüminyum kullanıyor veya Alüminyuma benzer alaşımlar kullanıyorlar.

Anten Kablolarındaki dış izolasyon Renkleri kesinlikle sizleri aldatmasın. Kablo’nun ucunu açmanız gerekiyor ve bir mıknatıs yardımı ile Kablonun tam ortasındaki Kalın bakır tele deydirmeniz gerekiyor.

Bakır mıknatısa yapışmaz, yapışıyorsa elinizdeki kablo sahtedir.  Ama mıknatıs tutmayan sahte Kablolarda var  ve bu sahte Kabloları elemek için kablonun ortasındaki kalın teli bir Pense ile tutun ve sağa sola oynatarak kabloyu kırın.

Kırılan bolümdeki Renk farkına bakın kablo sahte ise bakır’dan farklı bir renk görebilirsiniz.

Kabloyu kesip ucuna baktığınızda birşey anlayamazsınız nedeni ise siz kabloyu keserken ucuna sıvanma yapıyor. Bir başka yontem ise Falçata veya Bıçak ile ortadaki kalın bakır teli kazımak ama biraz fazla kazımanız gerekiyor.

Sahte olmadığından emin olmak için Mıknatıs tutmamalı ve ortadaki kabloyu kırdığınızda Bakır rengi farklı olmamalı.

Bu sahtekarlıklar tüketici bilmesede Uyducular ve Elektirikciler biliyor ve tüketicileri bu gibi sahtekarlardan koruyorlar. Size önerim işi uzmanına yaptırın ve bu gibi sorunlar ile karşılaşmayın.

Tüketici nekadar bilincli olursa, üreticelerde ona göre ayağını denk alır ve satamayacakları bir ürünle uğraşmazlar.