DiSEqC ve Transponder Güncelleme

Lütfen Paylaşalım

DiSEqC alacaksanız ucuzunu alın

Ben kendim mesela (DiSEqC 950-2400 MHz) kullanıyırum. Fiyatı 10.00 TL ve sorunsuz 4K yayın izliyorum. Fiyata bakmayın sanki hapsinin içinde zaman ayarı var. Ben altı Daireye iki Çanağın yayınını verdiğim için biliyorum, biri bozulmaya başladımı aradan bir ay sonra bir diğer DiSEqC daha bozuluyor.

Diseqc Ayarı ve Transponder Güncelleme

Başlamadan önce şunuda belirtmek istiyorum.
Tek bağımsız bir Çanak Anten izliyorsak, DiSEqC ayarının nasıl olduğu pek önemli değil. LNB’den gelen kabloyu Uydu alıcınıza direk bağlayabilirsiniz.

Merkezi uydu sisteminde izliyorsanız hangi DiSEqC‘den yayın alıyorsanız mesela 1 veya 2 (A veya B) açmalısınız. Örneğin normal şekilde Uydu cihazınız çalışıyordur, bağımsız çanağınız vardır ama Merkezi sisteme geçilmişdir. Bir anda sinyal alamıyorsunuz! İşte tam ozaman yapılması gereken şey, DiSEqC-Switch ayarını yapmakdır.

Diseqc-switch

Çanak sisteminiz üzerinden 8 den Fazla Aile TV bakacaksa bundan sonrasını okumanıza gerek yok. >>>Tıkla<<<

Uydu Alıcımızın Kumandasında Menü tuşuna basıyoruz. Kurulum diyoruz Anten Ayarına tıklıyoruz ve ilk olarak uydumuzu seçiyoruz. Sonrasında Transponder bölümünde güncel olduğundan emin olduğunuz bir Frekans seçiyorsunuz.

DiSEqC Kapalı yazan yere tıklıyoruz. Seçtiğimiz uydunun Anteninden gelen kablo DiSEqC girişinde 1 veya 2‘de hangisine bağlı ise onu seçin. Mesela şu sekildede olabilir (A veya B) hangi girişe bağlı oldugunu kontrol edin ve seçin. Kontrol etme imkanınız yoksa sırayla hepsini girebilirsiniz, bu arada Sinyal Kalitesine Dikkat edin bulduğunuzda yükselecekdir.

Bir başka yöntem ise, biri haricinde tüm Transponder (TP) listesini silmek. Sona kalan TP’nin Frekansını değiştirip tek bir Frekans üzerinden tüm Kannaları aratacağız. Bunun için sona Kalan TP’yi Düzenle diyerek Frekansını değiştiriyoruz. Türksat Otomatik arama Frekansını girecegiz ve Kaydedeceğiz. Kaydettikten sonra Ara bende Mavi sizde başka bir renk olabilir buna tıklıyoruz. Arama Modu: Normal, Sadece FTA: Hayır, Kanal Ara: Burası size kalmış kendinize göre seçebilirsiniz. İster Sade TV veya Radyo seçebilirsiniz istersenizde ikisini birden. Burada yapılacak en önemli işlem Şebeke Araması. Evet yani Açık hale getiriyoruz ve Tamam diyoruz ve aramayı başlatıyoruz.

Deminde belirttiğim gibi DiSEqC 1 veya 2 olduğunu kontrol etme imkanınız yoksa. Sırayla hepsini girebilirsiniz ve Sinyal Kalitesine Dikkat edin bulduğunuzda yükselecekdir.