LNB Alırken Nelere dikkat edilmelidir – LNB fiyatları

Lütfen Paylaşalım

LNB Alırken Nelere dikkat edilmelidir – LNB fiyatları

LNB’lerde dB nedir? Ne işe yarar? Önemli midir? Detaylı anlatım burada.

Türkiyede birçok LNB üreticileri 0.03dB ve 0.05dB LNB üretmekte. LNB’leri yanındaki etikettede Detaylı bilgileri yazmakta. Bizim ilgilenecegimiz kısım (Noise Figure 0.01dB) olan kısım. LNB’lerde dB çok önemli bir kısımdır arkadaşlar. LNB’lerin Kaliteleri dB ile ölçülmektedir. LNB’lerde dB ne kadar düşük olursa LNB okadar kalitelidir ve iyi sinyal alır anlamına gelmektedir.

Ne yazık ki, şu anda Türkiye şartlarında genellikle 0.03dB ve 0.05dB LNB’ler üretmekte. Fakat satış stratejisi olarak Firmalar LNB’lerin üzerine 0.01dB yazmakta, bu kesinlikle gerçeği yansıtmıyor bunuda belirtmek istiyorum.

Bu LNB’ler genellikle 0.03dB – 0.05dB oluyor. Bizim için çok önemli bir faktörmü? Tabiki Değil Türksat uydusu için özellikle çok önemli bir faktör değil. Çanak Anten ebatı ne kadar büyük olursa bu dB’ninde önemi okadar düşüyor. Yani büyük Antende dB çok önemli değil çünkü Sinyal gürültü oranı tamamen yokoluyor. Anten çapı ne kadar düşerse bu dB’nin önemi okadar artıyor.

Atıyorum 60’lık bir Antende 0.01dB LNB kullanmanız çok önemli. Hiç sorun yaşamadan kullanabilirsiniz fakat 60’lık bir Antende 0.05dB LNB kullanırsanız yayında kırılmalar veya donmalar hatta kötü havalarda sinyal gitmeleri yaşanabilir.

Size önerim 0.01dB LNB almak isteyen arkadaşlar Piyasada iyi araştırma yapmanız lazım, güvenilir Markalardan almanız gerekiyor. Şunuda belirtmekte yarar var tek çıkışlı 0.01dB LNB fiyatları 50 ile 100 Lira civarında oluyor. 10 veya 15 Liraya 0.01dB LNB bulma imkanınız yüzde sıfır. Bulursanızda LNB’nin üstünde 0.01dB yazar ama gerçekte en az 0.05dB’dir.

Quattro LNB’ler için buraya tıkla

Dikkat

LÜTFEN DİKKAT:
LNB fiyatı yüksek ise bu kalitelidir anlamına gelmiyor. Yukarıdaki LNB bilgileri satın alma Tavsiyesi değildir. Tavsiyelerime yatırım yapmayın sonuçları sizin için uygun olmayabilir.

İlginizi çekebilir

En İyi Çanak Anten Modelleri için Tıkla